Diz Ağrılarını İhmal Etmeyin

Diz ağrılarının görmezden gelinmesi dizde ki hasarların artmasına neden olmaktadır. Diz problemlerinin başlıcaları menüsküs veya yağ dokusu olmaktadır. Yanı sıra diğer diz rahatsızlıkları neticesinde özellikle sportif aktivite yapanların aktivitelerini hafifletmeleri gerekmektedir. Eğer kişilerin mesleği yoğun aktivite gerektiren bir işten bir ibaret ise bu durum da iş yerinin hekimi ile görüşmede bulunulup ne gibi önlemler gerekiyor ise alınmalıdır. Diz ağrıları farklı yaş gruplarında belirmektedir ve nedenleri de birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Diz ağrılarının iki türlü tedavisi olduğu bilinmektedir. Biri cerrahi müdahale gerektirmekte diğeri ise uzun vadede rehabilitasyon gerektirmektedir. Diz ağrılarının en çok yaygınlık gösterdiği menüsküs rahatsızlıkları olmaktadır.

Dizde ki hangi belirtiler doktora başvurmaya neden olabilir? Darbe sonucu oluşan şişlik, dizde görülen hareket kısıtlanması, yürüme esnasında hissedilen anormal herhangi bir durum, diz kilitlenmesi ve boşa gitme belirtileri. Bu belirtilerin yanın da dizde görülen şişliğe ısınma ve yüksek ateşinde eklenmesi durumunda cerrahi müdahalesi gerekebilmekte üstelik acil olabilmesi de muhtemeldir. Diz kapağının dizin tam ortasında bulunmaması dizde ağrıya sebep oluşturabilmektedir. Yana kayan diz kapaklarına sahip kişilerde çeşitli rahatsızlıklar da ortaya çıkabilmektedir.

Diz Ağrılarına Yapılacak İlk Yardım Uygulamaları Nelerdir?

Dizde şişlik ve ağrı olması halinde:

Buz torbası konulmalıdır. Şişliği sındırması açısından uygulanmaktadır. Yastık üstüne ayaklar uzatılmalı ve çok sıkı olmaması şartıyla diz kapağı bir bandaj yardımıyla sarılabilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kişisel web sitesi