ayak baş parmaklarım uyuşuyor

Özellikle parmaklara görülen duyu kayıpları bu durumu yaşayan bireyler tarafından parmak uyuşması olarak nitelendirilmektedir.Genellikle el parmaklarında görülen uyuşma durumu ayak parmaklarında da görülebilir.Uyuşma hissi hafif etkide olabileceği gibi çok ağır düzeyde de yaşanabilir. Ayak parmaklarında görülen uyuşmalar genellikle ayak sinirlerine basınç etkisi gelmesi ve kan dolaşımının yavaşlamasına bağlı uyuşmalardır. Kan akışının yavaşlaması ile beraber parmaklarda bölgesel olarak hissizlik meydana gelir. Duyusal kayba istinaden bireylerin hissettikleri parmaklarında ki uyuşma hissidir.

Ayak parmaklarında görülen uyuşmaların ciddi sağlık nedenleri de olabilir.Özellikle kanser , enfeksiyon  yada tümörlerde uyuşma yaşanabilmektedir.

Ayak parmaklarında yaşanan uyuşmalarda iğne batması hisside görülebilmektedir.Özellikle kan akış hızına yada basınça bağlı uyuşmalar ayakkabının ayağı sıkması , oturuş biçimine bağlı damar sıkışmaları nedeniyle oluştuğu için ayakların oynatılması ile beraber ortadan kalacaktır. Ancak uyuşma uyuşan parmakların hareket ettirilmesine rağmen geçmiyorsa ve kronik olarak sürekli tekrarlayan yapıdaysa ciddi sinir ölümleri gerçekleşmiş olacağından vakit geçirmeden bir uzmana görünmeniz gerekir.

ayak baş parmaklarım uyuşuyor

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kişisel web sitesi