2017 Yılında Uçan Otomobiller Geliyor!

Otomobil sektöründe meydana gelen gelişmelerle birlikte uzun yıllardan bu yana konuşulan uçan otomobil projeleri yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Birkaç yıldır birçok kişinin dilinden düşürmediği uçan otomobillerle ilgili medya da birçok haber ortaya atıldı ancak bugüne kadar bu konuyla ilgili herhangi bir gelişme yaşanmamıştı. Ancak bu kez işler ciddiye bindi ve özellikle büyük otomobil şirketleri uçan otomobil ile ilgili ciddi çalışmalar başlattı.

Uçuş Testi İçin İlk İzin Çıktı

Bugüne kadar gelinen noktada otomobil sektörü ile ilgili olarak elektrikli ve akıllı otomobillerle ilgili üretimler yapıldı. Bu tür araçlar birçok kişi tarafından otomobil sektöründe gelinen en önemli nokta vurgusu yapsa da fütüristler bugüne kadar bu kavramı ilk kez ortaya atan ünlü otomobil firmasının kurucusu olan Henry Ford’un hayal ettiği uçan otomobil üretiminin olması gerektiğini düşünüyor. Federal Havacılık İdaresi bu konuda ilk uçuş testi iznini Terrafugia isimli şirkete verdi. TF-X isimli uçan otomobil önümüzdeki günlerde önce prototip olarak test edilecek daha sonra gerçek boyutu ile teste sokulacak ve otomobil havada 320 km civarında hız yapabiliyor olacak.

Japonların Uçan Otomobil İddiası

Otomotiv sektörünün önemli isimlerine ev sahipliği yapan Japonya, uçan otomobil konusunda da oldukça iddialı görünüyor. Havadaki rekabette kendilerinin de olduğunu belirten Japon üreticileri 2017 yılında test uçuşlarını yapacaklarını belirtiyor.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kişisel web sitesi